Mihaela Trofimov

Date biografice:

S-a născut pe 6 februarie 197, la Tulcea.

Studii:
1996 – absolventă a Universității de Arte Luceafărul, Facultatea de Teatru, promoția 1996

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Bunica – YONKERS de Neil Simon, regia: Andreea Vulpe (coproducție a Teatrului Nottara cu Unteatru), 2019

Spectacole la Teatrul Excelsior:

  • Schirina în Turandot, după Carlo Gozzi, regia: Sânziana Stoican, 2019
    • Anca în Năpasta după I.L. Caragiale, regia: Andrei și Andreea Grosu, 2018
    • Doamna Clara în Vlaicu Vodă de Alexandru Davila, regia: Horia Suru – spectacol-eveniment, realizat cu ocazia Centenarului Marii Uniri, iunie-august 2018
    • Linda în Minunata lume nouă, adaptare a romanului omonim de Aldous Huxley, regia: Catinca Drăgănescu, 2018
  • François în Viața plicticoasă și preaplină a visătorului François, spectacol inspirat din Gargantua și Pantagruel de François Rabelais, regia: Horia Suru, 2017

Spectacole la Unteatru, București:

  • Zița în Noaptea furtunoasă de I. L. Caragiale, regia Andrei și Andreea Grosu, 2019
  • Arkadina în Pescărușul de A.P. Cehov, regia: Andrei Șerban, 2018
  • Molly în Molly Sweeney de Brian Friel, regia: Sânziana Stoican, 2016
  • Margaret în Vandalul de Hamish Linklater, regia: Andreea Vulpe, 2016
  • Liubov Andreevna Ranevskaia în Livada de vișini de A.P. Cehov, regia: Andrei și Andreea Grosu, 2015
  • Baba, Vecina, Hildegard în La țigănci, după Mircea Eliade, regia: Andrei și Andreea Grosu, 2014
  • Blanche în Un tramvai numit dorință de Tennessee Williams, regia: Andrei și Andreea Grosu, 2012

Spectacole la Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște:

  • Olga în Trei surori de A.P. Cehov, regia: Alexandr Ivanovski, 2016
    • Gertrude în Hamlet de William Shakespeare, regia: Kemal Bashar, 2014

Spectacole la Teatrul Maria Filotti, Brăila:

  • Doamna Rowland în Before Breakfast de Eugene O’Neill, regia: Andrei și Andreea Grosu, 2018
  • Flaminia în Prințul nefericit de Marivaux, regia: Sânziana Stoican, 2017
  • Hangița în Jacques și stăpânul său de Milan Kundera, regia Cristi Juncu, 2016
  • Anna Petrovna Voinițeva în Platonov, adaptare după A.P. Cehov, regia: Andreea Vulpe, 2015
  • Actrița în Camera albastră de David Hare, regia: Chris Nedeea, 2013
    • Pentesileea în Sandros de Katalin Thuróczy, regia: Sorin Militaru, 2012
    • Zoe în O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia: Lucian Sabados, 2011
    • Dotty Otley în Scandal în culise de Michael Frayn, regia: Radu Nichifor, 2011
  • Nadeshda Prekupenko în Sufletul. Puncte de veghere, după Dimitre Dinev, regia: Radu Afrim, 2009
  • Mititica în Cum am învăţat să conduc de Paula Vogel, regia: M. Chris. Nedeea, 2009
  • Maşa în Pescăruşul de A.P. Cehov, regia: Mihai Fusu, 2009
  • Special Guest în Omul pernă de Martin McDonagh, regia: Radu Afrim, 2008
    • Nancy în Play it again, Sam! de Woody Allen, regia: Bogdan Drăgulescu, 2007
    • Helena în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, 2006
  • Tânăra femeie în Ultimul câmp de David Harrower, regia: Peter Kerek, 2006
    • Antigona în Antigona de Sofocle, regia: Emmanuel Ray, 2005
  • Marie în Hans, după Opiniile unui clovn de Heinrich Böll, regia: András Lóránt, 2005
  • Evlampia Nicolaevna Cupavina în Lupii şi oile de Al. Ostrovski, regia: Petru Vutcărău, 2004
  • Benedikte în Plaja de Peter Asmussen, regia: Radu Afrim, 2004
    • Marie în Woyzeck, de Georg Büchner, regia: Radu Apostol, 2004
    • Dona Elvira în Don Juan de Molière, regia: Anca Maria Colţeanu, 2003
    • Anna Sergheevna în Doamna cu căţelul după A.P. Cehov, regia: Mosche Yassur, 2001
  • Elmira în Tartuffe de Molière, regia: Dominic Dembinski, 2000
  • Sarah în Mediterana, după Panait Istrati, regia: Cătălina Buzoianu, 1999
    • Mona în Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Alexa Visarion, 1998
    • Elena Andreevna în Tarara-Bumbia, după A.P. Cehov, regia: Alexa Visarion, 1996
    • Chira în Chira Chiralina, după Panait Istrati, regia: Cătălina Buzoianu, 1996
    • Iulia în Domnişoara Iulia de August Strindberg, regia: Anca Cismaru, 1996
    • Mirandolina în Hangiţa de Carlo Goldoni, regia Bujor Macrin, 1995

Spectacole la Teatrul Regina Maria, Oradea:

  • Necunoscuta – Steaua fără nume de Mihai Sebastian, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză, 2007

Roluri în filme:

  • Ivona – Saf, regia: Ali Vatansever, 2018
  • Ana Maria în Valea mută (serial tv), regia: Marian Crișan, 2016
    • Avocata în Breaking news, regia: Iulia Rugină, 2016
    • Sandra în Camping with Ada, regia: Ina Grevstad, 2015
    • Doctorița de seară în După dealuri, regia: Cristian Mungiu, 2012
    • Doamna Roxana în Aurora, regia: Cristi Puiu, 2012
    • Ea în Joi, regia: Hadrian Marcu, 2011

Premii:

  • Premiul pentru cea mai bună actriță la Maratonul Teatrului Independent, 2017
  • Nominalizare la Premiile UNITER, categoria Cea mai bună actriță în rol principal, 2017