Raluca Jugănaru Grosu

Date biografice:

S-a născut pe 12 ianuarie 1986.

Studii:

2008 – Absolventă a Universității Hyperion, Facultatea Artele spectacolului de teatru, Specializarea: Arta actorului, la clasa profesorilor Emil Hossu, Catrinel Dumitrescu

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Marka – Bătrânul, după Maxim Gorki, regia: Catrinel Dumitrescu, 2007
  • Aischa – Ai toată viața înainte, după Romain Gary, regia: Alina Rece, 2009
  • Michelle – Aniversarea, după Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, 2009
  • O damă – Umor, amor, fior de dor… în București, regia: Diana Lupescu, 2010
  • Irene – Cabinierul, după Ronald Harwood, regia: Marcel Ţop, 2011
  • Sonya Shaw – Nu vorbiți cu actorii de Tom Dudzick, regia: Diana Lupescu, 2012
  • Fată de la curte – Mult zgomot pentru nimic de W. Shakespeare, regia: Diana Lupescu, 2013
  • Albăstriţa, Reporteriţa – Călătoria de Constantin Abăluţă, regia: Gavriil Pinte, 2015
  • Muncitor – Familie de artiști, după Kado Kostzer şi Alfredo Arias, regia: Alexander Hausvater, 2016
  • Câinele Napoleon – Provocări inocente de Marina Lado, regia: Lyupcko Gyorgyevski, 2016
  • Executive Manager – Tiramisu-Estrogen de Joanna Ovsyanko, regia: Andreas Merz-Raykov, Laboratorul de Teatru DENS, 2016
  • Olga Vasilievna – Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski, regia: Evghenia Berkovici, 2017
  • Louise – Opt femei de Robert Thomas, regia: Andreas Merz-Raykov, 2017
  • Otilia şi actriţa care o interpretează pe Otilia – Opinia publică de Aurel Baranga, regia: Alexei Logachev, Laboratorul de Teatru DENS, 2017
  • Janna – Janna – Mâine va fi o nouă zi de Iaroslava Pulinovici, regia: Ruslan Malikov, Laboratorul de Teatru DENS, 2019
  • D-na Babelmandebski – Nunta, după A.P. Cehov, regia: Alexandru Grecu, 2020

Spectacole la alte teatre:

  • Madeleine – Părinții teribili de Jean Cocteau, regia: Diana Lupescu, Teatrul George Ciprian, Buzău, 2012
  • Elvira, Fanța – Visul unei nopți de iarnă de Tudor Mușatescu, regia: Diana Lupescu, Teatrul George Ciprian, Buzău, 2014
  • Veneţiana albă, Spiriduș – Orfeu și Euridice, variaţiuni de Gluck, regia: Alexandru Darie, Teatrul S. Bulandra, 2008
  • Julieta – Ed Capulleti Ed I Montechi, regia: Anda Tăbăcaru, Opera Națională București, 2012
  • Iisus se naște, regia: Anda Tăbăcaru, Opera Națională București, 2010
  • Valentina Petrovna – Casa cu ferestrele spre câmp, după Al. Vampilov, regia: Adela Biţică, 2015
  • Profesoara, Gardiana, Narator, Fetița-Martor – Copii răi de Mihaela Michailov, regia: Geanina Hergheligiu, Teatrul Arte dell’ Anima, 2016
  • Eloise – Fericire eternă, regia: Alina Pietrăreanu, 2020

Teatru radiofonic:

  • Regina Viclenaria – Hoinarul de Maurice Baring, regia: Cezarina Udrescu, 2016
  • Consilieră bancă – Pulverizare de Alexandra Badea, regia: Mihai Lungeanu, 2017
  • Făptură fantastică – Masa puterilor noastre, regia: Cezarina Udrescu, 2018

Filme:

  • Bela – Omul care vorbește singur de Matei Vișniec, scurtmetraj, regia: Sebastian Chelu, 2005
  • Steli – Walla – Walla – Bing – Bang, scurtmetraj, regia: Christopher Sewall, 2006
  • Monica – În căutarea lui de Woody Allen, scurtmetraj, regia: Sebastian Chelu, 2006
  • Andreea – Duminica pierzi sau câștigi, scurtmetraj, regia: George Negrilă, 2007
  • Secretară – După ea, lungmetraj, regia: Cristina Ionescu, Temple Film, 2007
  • Purple girl – Start Wearing Purple, scurmetraj, regia: Christopher Sewall, 2008
  • Carmen Croitoru – Lecții de viață, docudramă, mediumetraj, episod Alexandra, regia: Titus Scurt, 2015
  • Amalia Ionescu – Lecții de viață, docudramă, mediumetraj, episod Andrei, regia: Cati Dinu, 2016
  • Natașa – Must Love Kubrick, mediumetraj, regia: Alma Andreescu, 2017

Televiziune:

  • Ajutor de căpitan (coprezentator cu Dan Helciug căpitanul) – Arca lui Noe, TVR1, producător: Aimee d’Albon, sezoanele 2008-2011
  • Redactor Arca lui Noe: reportaje creaţie proprie, 2008-2011
  • Fata Moşului – Împreună pentru natură, TVR1, producător: Aimee d’Albon, regia: Diana Dimian
Fotografii