Ion Haiduc

Date biografice:

S-a născut pe 3 decembrie 1947, la Oradea.

Studii:

1969 – Absolvent al Institutului de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale, Bucureşti, Facultatea de Teatru, Specializarea: Actorie, la clasa profesor George Dem. Loghin

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Feodor Iacovlevici Revnulov Karanlov – Nunta, după A.P. Cehov, regia: Alexandru Grecu, 2020
  • Tony Reilly – La doi pași de Mullingar de John Patrick Shanley, regia: Cristi Juncu, 2019
  • Benjamin Rubin – Mentorul de Daniel Kehlman, regia Cristian Nicolaie, 2019
  • Bazile – Figaro, după Beaumarchais, regia: Mihai Lungeanu, 2019
  • Nea Mișu, recuziterul – Repetiția vieții mele de Claudiu Sfirschi-Lăudat, regia: Alexandru Jitea, 2019
  • Adam – Cum vă place de William Shakespeare, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2018
  • Moș Pătru – Despre olteni, cu dragoste, după Marin Sorescu, regia: Constantin Fugașin, 2017
  • Ceasornicarul – Călătoria, după Constantin Abăluță, regia: Gavriil Pinte, 2015
  • Pinchard – Fazanul de Georges Feydeau, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2015
  • Frantisek – Poker Face de Petr Kolečko, regia: Adela Bițică, 2014
  • Rică Venturiano – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2013
  • Leonato – Mult zgomot pentru nimic de W. Shakespeare, regia: Diana Lupescu, 2013
  • Roman teatral de Mihail Bulgakov, regia: Vlad Massaci, 2012
  • Antoine Bouladon – Vacanţă în Guadelupa de Pierre Sauvil şi Éric Assous, regia: Diana Lupescu, 2011
  • Platonov de A.P. Cehov, regia: Vlad Massaci, 2008
  • Generalul Felix Barriaux – Blues de Arthur Miller, regia: Petre Bokor, 2008
  • Petrecere într-un pian cu coadă de Mihai Ispirescu, regia: Alexandru Repan, 2005
  • Soțul păcălit de Molière, regia: Mircea Cornișteanu, 2000
  • Război şi pace, după Lev Tolstoi, regia: Petre Bokor, 2003
  • Moştenirea lui Cadâr, muzical de Eugen Rotaru, regia: Tania Filip, 1999
  • Orfanul Zhao de Ji Jun Xiang, regia: Alexandru Dabija, coproducţie cu Teatrul Tineretului, Piatra Neamț, 1998
  • Viforul de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Alexandru Darie, 1998
  • Kokicarov – Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Gavriil Pinte, 1998
  • Larry Thompson, tragedia unei tinereţi de Dusan Kovacevic, regia: Mara Pașici-Manolescu, 1996
  • Aşteptându-l pe Godot de Samuel Beckett, regia: Dominic Dembinski, 1996
  • Revizorul de N.V. Gogol, regia: Mircea Cornişteanu, 1995
  • Avarul de Molière, regia: Mircea Cornişteanu, 1994
  • Prinţul negru de Iris Murdoch, regia: Cornel Todea, 1994
  • Transfer de personalitate de Dumitru Solomon, regia: Mircea Cornişteanu, 1991
  • Luv (Amor american) de Murray Schisgal, regia: Nae Caranfil, 1990
  • Henric al IV-lea de Luigi Pirandello, regia: Dominic Dembinski, 1990

Spectacole la alte teatre:

  • Generalul Mackenzie – Și din zece n-a mai rămas niciunul de Agatha Christie, regia: Ricard Reguant, Teatrul Avangardia, 2018
  • Nu mor pescărușii când vor porcii mistreți de Mircea M. Ionescu, regia: Vlad Stănescu, Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu, 2013

   Spectacole la Teatrul Naţional Timişoara:

  • Câinele grădinarului de Lope de Vega, regia: Dan Radu Ionescu, 1974
  • Opera de trei parale de Bertolt Brecht, regia: Ioan Taub, 1974
  • Discipolul diavolului de George Bernard Shaw, regia: Emil Reus, 1975
  • Rugăciune pentru un Disc-Jockey de Dumitru Radu Popescu, regia: Mihai Manolescu, 1979
  • Somnoroasa aventură de Teodor Mazilu, regia: Aurel Manea, 1982
  • Vrăjitorul din Oz de Lyman Frank Baum, regia: Ştefan Iordănescu, 1986
  • Dalbul pribeag de Dumitru Radu Popescu, regia: Ioan Ieremia, 1988
  • Răceala de Marin Sorescu, regia: Emil Reus, 1988
  • Căpitanul Solionâi – Trei surori de A.P. Cehov, regia: Alexa Visarion, 1988

Spectacolelor la Teatrul de Nord, Satu Mare (selecție):

  • Trenul de Adjud de Vasile Alecsandri, regia: Mihai Raicu, 1970
  • Nicnic de Anca Bursan, regia: Gheorghe Panco, 1970
  • Patru oameni fără nume de Radu Bădilă, regia: Ion Deloreanu, 1971
  • Duelul de Alexandre Dumas, regia: Erastia Sever, 1971
  • Omul care a văzut moartea de Victor Eftimiu, regia: Mihai Raicu şi Ion Tifor, 1971
  • Ciclopul de Euripide, regia: Mihai Raicu, 1971
  • Puricele în ureche de Georges Feydeau, regia: Nicoleta Toia, 1971

Filme:

  • Petre Anuței – Vlad (serial de televiziune), regia: Jesus del Cerro, 2019
  • Vidor – Apostolul Bologa, după Liviu Rebreanu, regia: Dominic Dembinski, 2018
  • Felix – Vizitatorul, regia: Jamil Hendi, 2016
  • Molnar – Cel ales, regia: Cristian Comeagă, 2015
  • Amza – Friday Night, regia: Jamil Hendi, 2014
  • Amza – The Last Cry of the Drago / Ultimul strigăt al balaurului, scurtmetraj, regia: Jamil Hendi, 2013
  • Profesor Dragoș – Gun of the Black Sun, regia: Jeff Burr, 2011
  • Crănescu zis OaseLa bani, la cap, la oase, regia: Cristian Comeagă, 2010
  • Octavian – Narcisa sălbatică, serial tv, 2010
  • Turnător – Clopotul, regia: Sabin Dorohoi, 2009
  • Bogdan – Ghouls, regia: Gary Jones, 2008
  • Directorul – 15, regia: Sergiu Nicolaescu, 2005
  • Le domaine perdu, regia: Raul Ruiz, 2005
  • Michelangelo Superstar, film tv, regia: Martin Papirowski, 2005
  • Omul cu capra – Still Center / Buricul pământului, regia: Carina Tăutu, 2005
  • High roller – My Name Is Modesty: A Modesty Blaise Adventure, regia: Scott Spiegel, 2004
  • Boudica – Regina războinică, film de televiziune britanic, regia: Bill Anderson, 2003
  • Buzatul – Dulcea saună a morţii, regia: Andrei Blaier, 2003
  • Moustache – Mimic: Sentinel (Cauză şi efect 3), film SF american, regia: J.T. Pety, 2003
  • Controlor – Amen, regia: Costa Gavras, 2002
  • Valsul lebedelor, regia: Constantin Dicu, 2002
  • Controlor – Train Quest, regia: Jeffrey Porter, 2001
  • Code inconnu: Recit incomplet de divers voyages / Cod necunoscut, coproducție franco-germano-română, regia: Michael Haneke, 2000
  • Manipularea, regia: Nicoale Oprițescu, 2000
  • Prophet – Aliens in the Wild, Wild West, film SF american, regia: George Erschbamer, 1999
  • Cowboy – Phantom Town, regia: Jeff Burr, 1999
  • Penny Pitcher – Clockmaker (Ceasornicarul), regia: Cristopher Remy, 1998
  • Marin – Subspecies 4: Bloodstorm, regia: Ted Nicolau, 1998
  • The Secret Kingdom, regia: David Schmoeller, 1998
  • The Shrunken City, regia: Ted Nicolau, 1998
  • Pasca, prietenul lui Ciugudean – Priveşte înainte cu mânie, regia: Nicolae Mărgineanu, 1993
  • Doi haiduci şi-o crâşmăriţă, regia: George Cornea, 1993
  • Poetul Gabriel Florea – Divorţ din dragoste, regia: Andrei Blaier, 1991
  • Vânătoarea de lilieci, regia: Daniel Bărbulescu, 1991
  • Cenuşa păsării de vis, regia: Dorin Mircea Doroftei, 1989
  • Rochia albă de dantelă, regia: Dan Pița, 1989
  • Pădureanca, regia: Nicolae Mărgineanu, 1986
  • Grigore – Cale liberă, regia: Nicu Stan, 1986
Fotografii