Ion Grosu

Date biografice:

S-a născut pe 12 august 1974, la Chișinău.

Studii:

1995 – Absolvent al Academiei de Teatru și Film București, Secția: Actorie, la clasa profesor Sanda Manu

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Garonski – Un bărbat și mai multe femei de Leonid Zorin, regia: Vasile Toma, 2000
  • Pseudolus – Miresele căpitanului de Larry Gelbart, regia: Petre Bokor, 2002
  • Cosme – Doamna nevăzută de Calderon della Barca, regia: Alice Barb, 2003
  • Făt-Frumos – Înșir-te mărgărite de Victor Eftimiu, regia: Alexandru Dabija, 2003
  • Domnul S – Prăpăstiile Bucureștiului de Matei Millo, regia: Ada Lupu, 2003
  • Tristan Tzara – Travestiuri, regia: Dan Vasile, 2004
  • Sciaslivțev – Pădurea de A.N. Ostrovski, regia: Tudor Mărăscu, 2004
  • Dolohov – Război și pace de Lev Tolstoi, regia: Petre Bokor, 2005
  • Max – Scandal la Operă de Ken Ludwig, regia: Petre Bokor, 2005
  • Trilețki – Platonov de A.P. Cehov, regia: Vlad Massaci, 2007
  • Mackie Șiș – Opera de trei parale de B. Brecht, regia: Diana Lupescu, 2008
  • Christian – Aniversarea de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, 2009
  • Lee – True West de Sam Shepard, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2010
  • Maxudov – Roman teatral de Mihail Bulgakov, regia: Vlad Massaci, 2012
  • Primul hamal – Noul locatar de Eugène Ionesco, regia: Gábor Tompa, 2014
  • Grubi – Trei nopți cu Madox de Matei Vișniec, regia: Mihai Lungeanu, 2015
  • Fiul ceasornicarului – Călătoria de Constantin Abăluță, regia: Gavriil Pinte, 2015
  • Vecinul – Provocări inocente de Maria Lado, regia: Ljupcho Gyorgievski, 2016
  • Slava – Somnambulism de Iaroslava Pulinovici, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2017
  • Serghei – Iubirea la oameni de Dmitri Bogoslavski, regia: Evghenia Berkovici, 2017
  • Autorul – Despre olteni, cu dragoste, după Marin Sorescu, regia: Constantin Fugașin, 2018
  • Sarafanov – Fiul cel mare de Aleksandr Vampilov, regia: Elena Nevejina, 2019
  • Aplombov – Nunta, după A.P. Cehov, regia: Alexandru Grecu, 2020

Spectacole la alte teatre:

  • Julius – Poate Eleonora de Gellu Naum, regia: Alexandru Tocilescu, Theatrum Mundi, 1997
  • Motl – Scripcarul pe acoperiș, după povestirile lui Shalom Alecheim, regia: Harri Eliad, Teatrul Evreiesc de Stat, 1999
  • Sir Page – Nevestele vesele din Windsor de W. Shakespeare, regia: Alexandru Tocilescu, Teatrul Metropolis, 2011
  • Deținut 637 – Ne-am dat la câini, regia: Gavriil Pinte, Sala Dalles, 2013
  • Dolan – Coada de Israel Horovitz, regie: Iarina Demian, Teatrul Bulandra, 2013

Teatru radiofonic:

  • El – Crize sau încă o poveste de dragoste de Mihai Ignat, regia: Gavriil Pinte, 2005
  • Ultimul măscărici de Dumitru Crudu, regia: Cezarina Udrescu, 2006
  • Chiriac – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia: Gavriil Pinte, 2007
  • Daniel – Un om norocos de O. Paler, regia: Gavriil Pinte, 2013

Filme:

  • Irina’s father – Killing Eve, serial BBC, sezon 3, regia: Shannon Murphy, 2020
  • Tatăl lui Mario – Profu, serial ProTV, regia: Iura Luncașu, 2020
  • Doru – Umbre, serial HBO, regia: Bogdan Mirică, 2019
  • Ofițer S.R.I. – Vlad, serial ProTV, regia: Jesus dell Cerro, 2019
  • Petrescu – Hackerville, serial HBO, regia: Igor Cobileanski, 2018
  • Stan – Comrade Detective, serial Amazon USA, regia: Rhis Thomas, 2017
  • Directorul școlii – Chers Amis, mediumetraj, regia: Valeriu Andriuță, 2017
  • Koch – Brutus, producție Ruskino, regia: Konstantin Fam, 2016
  • Doctorul – L1-L5, scurtmetraj, regia: Letiția Roșculeț, 2014
  • Polițist – Selfie, regia: Cristina Iacob, 2013
  • Securist – Sunt o babă comunistă, regia: Stere Gulea, 2013
  • Nelu – Plimbarea, regia: Mihaela Popescu, 2013
  • Polițist – Poziţia copilului, regia: Călin Netzer, 2013
  • Grug – The Croods, dublaj, 2013
  • Mirel – Despre oameni şi melci, regia: Tudor Giurgiu, 2012
  • Slavic – În film la Naşu’, scurtmetraj, regia: Cristina Iacob, 2012
  • Trei zile până la Crăciun, regia: Radu Gabrea, 2012
  • Tatăl Stelei – Unde dai şi unde crapă, scurtmetraj, regia: Andrei Ion, 2012
  • Bill Dropsul – Wreck-It Ralph / Ralph Strică-Tot, dublaj, 2012
  • Grigore – Bora Bora, mediumetraj, regia: Bogdan Mirică, 2011
  • Nathan Grinberg – Tatăl fantomă, regia: Lucian Georgescu, 2011
  • Chirpici – Umilinţă, regia: Cătălin Apostol, 2011
  • 2ml, scurt-metraj, regia: Cristina Iordan, 2010
  • Locotenent-colonel – Mănuşi roşii, regia: Radu Gabrea, 2010
  • Viaţa mea sexuală, regia: Cornel George Popa, 2010
  • Gestionarul – Amintiri din Epoca de Aur 1 – Tovarăşi, frumoasă e viaţa!, regia: Cristian Mungiu, 2009
  • Sergent-depou – Călătoria lui Gruber, regia: Radu Gabrea, 2009
  • Cealaltă Irina, regia: Andrei Gruzsniczki, 2009
  • Polițist – Întâlniri încrucişate, regia: Anca Damian, 2009
  • Soțul – O zi bună!, scurtmetraj, regia: Cătălin Apostol, 2008
  • Portarul – 4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile, regia: Cristian Mungiu, 2007
  • Doi crai, regia: Camelia Popa, 2007
  • Margo, regia: Ioan Cărmăzan, 2006
  • Iulian Filipache – Băieţi buni, serial ProTV, 2005
  • Bebe – Fete cu lipici, serial ProTV, 2005
  • Presa – Ulița spre Europa, serial TVR, 2004
  • Alin Vieru –Visul lui Liviu, regia: Corneliu Porumboiu, 2004
  • Binecuvântată fii, închisoare!, regia: Nicolae Mărgineanu 2002

Premii și nominalizări:

  • Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal, pentru rolul Slava, din spectacolul Somnambulism, regia: Alexandru Mâzgăreanu – Festivalul de Teatru Scurt, Oradea 2017
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru Somnambulism, regia: Alexandru Mâzgăreanu – Festivalul Fest(in) pe Bulevard, 2017
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru spectacolul Casa cu ferestrele spre câmp, regia: Adela Bițică – Festivalul Sibiu Fringe, 2016
Photos