Daniela Minoiu

Date biografice:

S-a născut pe 11 iunie 1974.

Studii:

1997 – Absolventă a Academiei de Teatru și Film, București, Secția: Actorie, la clasa profesor Gelu Colceag

1997 – Absolventă a Seminarului Pedagogic Universitar

2010 – Absolventă master – Facultatea de Psihologie

2019 – Absolventă master interdisciplinar UNATC-Facultatea de psihologie, Universitatea București

Formare în psihodramă – Asociația Română de Psihodramă Clasică

Formare în sociodramă – Sociodrama Centre Romania

Formare în Dansterapie și Art-terapie

Academia de Teatru și Film, Secția: Papuși-Marionete

Academia de Radio și Televiziune – curs pentru reporteri, redactori, prezentatori tv

Curs de Teatru-Dans – Franța, Pau

Activitate în Teatrul Nottara:

  • Janna – Janna de Yaroslava Pulinovici, regia: Ruslan Malikov, 2019
  • Rose Quimet – Cumetrele de Michel Tremblay, regia: Corina Dragomir, 2019
  • Madam Didi – Mitică Popescu de Camil Petrescu, regia: Dan Tudor, 2018
  • Zaraza – Asta-i ciudat/ Păguboșii, după Miron Radu Paraschivescu, regia: Diana Lupescu, 2017
  • Ţaţa Veta – Despre olteni, cu dragoste, după Marin Sorescu, regia: Constantin Fugașin, 2017
  • Pukita – Burlaci și burlăcițe de Hanoch Levin, regia: Alessandra Giuntini, 2017
  • Stăpâna – O poveste foarte simplă de Marina Lado, regia: Ljupcho Gyorgievski, 2016
  • Marisa Pitti – Tango, monsieur! de Aldo Lo Castro, regia: Anca Maria Colțeanu, 2015
  • Doamna Peachum – Opera de trei parale de B. Brecht, regia Diana Lupescu, 2010
  • Mirandolina – Hangița de Carlo Goldoni, regia: Tino Geirun, 2005
  • Țiganca – Cazul Gavrilescu de Mircea Eliade, regia: Gelu Colceag, 1997
  • Colette – Oscar de Claude Magnier, regia: Alice Barb, 2001
  • DaDadans, spectacol de teatru dans, regia: Theodor-Cristian Popescu, coregrafia: Florin Fieroiu,1999
  • Prințesa Maria Bolkonskaia – Război și pace de Lev Tolstoi, regia: Petre Bokor, 2003
  • Isabelle – Doamna nevăzută de Calderon de la Barca, regia: Alice Barb, 2002
  • Ingrid – Sărbători fericite, regia: Dinu Cernescu, 2002
  • Fata – Viforul de Barbu Ștefănescu Delavrancea, regia: Alexandru Darie, 1997
  • Ucenica – Orfanul Zhao, regia: Alexandru Dabija, 1998
  • Thea – Miresele căpitanului, după Plaut, regia: Petre Bokor, 2002

Spectacole la alte teatre:

  • Ana – Arca lui Noe de Lucian Blaga, regia: Gelu Colceag, Teatru Național București
  • Jacqueline – Jacques sau supunerea de Eugen Ionescu, regia: Gelu Colceag, Teatrul Româno-American
  • Contesa Olivia – A douăsprezecea noapte de W. Shakespeare, regia: Gelu Colceag, Teatru George Ciprian, Buzău
  • Prietena – Dragonul de Evghenii Swartz, regia: Gelu Colceag, Teatrul Ion Creangă
  • Sonia – Noi doi de Ileana Răducanu, concept regizoral Cătălina Buzoianu, teatrul independent
  • Nippletitus, grecoaica – Tăiați! de Lyle Victor Albert, regia: Alexandru Jitea, Teatrul Luni de la Green Hours

Filme:

  • Beția zăpezii, regia: Vali Hotea, TVR
  • Aerisirea, regia: Silviu Jicman, TVR
  • Păcală se întoarce, regia: Geo Saizescu
  • Binecuvântată fii, închisoare!, regia: Nicolae Mărgineanu
  • Amantul marii doamne Dracula, regia: Constantin Dicu, TVR
  • Detectivi X, regia: George Dogaru, Prima TV
  • Hârtia va fi albastră, regia: Radu Munteanu

Televiziune:

  • Narcisa sălbatică, Antena 1, 2011
  • Trăsniți din NATO, Prima TV, 2009
  • Fetele marinarului, serial, Antena 1, 2008
  • Nimeni nu-i perfect, sitcom, Prima TV, 2008
  • Emisiunea Telemagia, prezentator, TVRM, 2006-2008
  • Emisiunea Antologia jocului popular românesc, prezentator, TVR, 2001-2002
  • Emisiunea Filoculturali, prezentator, 2000-2001

Alte activități:

2005-2008 – director artistic, Studioul de Arte Scenice și Vizuale Center Stage

2016-2017 – lector Facultatea de Litere, Universitatea București

1999-2017 – profesor de teatru, șef de catedră educație dramatică, Școala Internațională Mark Twain

1999-prezent: director fondator și profesor, Școala de Actorie pentru copii și adolescenți MIDACRIS (Studio Midacris)

2008-2014 – profesor de actorie, Școala Genesis

2012-2014 – șef al Comisiei de management artistic, Școala Genesis

2010-prezent – profesor actorie, Ina School

2004-2017 – membru fondator și director artistic, Festivalul de Teatru pentru Copii și Adolescenți Mark Twain

1997-1998 – referent artistic, UNESCO

2000-2001 – consultant artistic Universitatea de Artă Teatrală și Cinematografică

Premii și nominalizări:

  • Premiul pentru debut remarcabil, în spectacolul Arca lui Noe, 1996
  • Premiul UNITER acordat Școlilor de Teatru, pentru spectacolul Jacques sau supunerea, 1997
  • Premiul Școlilor de Teatru, pentru spectacolul A douăsprezecea noapte – Întâlnirea Școlilor de Teatru, Budapesta, 1995
  • Premiu acordat de UNESCO, pentru spectacolul La steaua, 1995
  • Premiul de excelență, pentru Cea mai bună profesoară de actorie pentru copii, 2007
  • Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal, pentru rolul Țața Veta din spectacolul Despre olteni, cu dragoste – Festivalul Internațional de Teatru Fest(in) pe Bulevard, 2018
Fotografii