Dan Tudor

Date biografice:

S-a născut pe 12 iunie 1967, la București.

Studii:

1995 Absolvent al Universității Naționale de Artă Teatrală şi Cinematografică, la clasa profesor Mircea Albulescu

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Mitică Popescu – Mitică Popescu de Camil Petrescu, regia: Dan Tudor 2018
  • O mătușă pierdutăde Marilena Dumitrescu, coproducţie Teatrul Nottara și ARCUB,  2006

Spectacole la alte teatre:

  • Homutov – 20 de minute cu îngerul de Aleksandr Vampilov, regia: Felix Alexa, Teatrul de Comedie, 2018
  • Miroiu – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Vlad Massaci, Teatrul de Comedie, 2015
  • Rafa, tatăl – Băiatul din ultima bancă de Juan Mayorga, regia: Theodor-Cristian Popescu, Teatrul Național București, 2012
  • Șerban – Taxi Blues de Ana Maria Bamberger, regia: Dan Tudor, Teatrul George Ciprian, Buzău, 2012
  • Ion – We are Everywhere At Home de Clare Duffy, regia: Scott Johnston, Cumbernauld Theatre, Scoţia, 2008
  • The misunderstood – End of the line de Paul Ioachim, regia: Donal Gallagher, Granary Theatre, Cork, 2008
  • Radu – Mushroom de Paul Meade, regia Liam Haligam, Storytellers Theatre Company, Dublin, Irlanda, 2007
  • Vasiliu – Jocul ielelor de Camil Petrescu, regia: Claudiu Goga, Teatrul Național București, 2007
  • Sottoqualle – Patimile Sfântului Tommaso D`Aquino, după Alex Mihai Stoenescu, regia: Grigore Gonţa, Teatrul Național București, 2005
  • Baronul – Avarul îndrăgostit, după Molière, regia: Vlad Massaci, Teatrul de Comedie, 2005
  • Malvolio – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Dan Tudor, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galați, 2004
  • Chitră – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Felix Alexa, Teatrul Național București, 2003
  • Totoi – Crimă pentru pământ, după Dinu Săraru, regia: Grigore Gonţa, Teatrul Național București, 2003
  • Figaro – Nunta lui Figaro, după Pierre de Beaumarchais, regia: Alex Vasilache, Teatrul de Comedie, 2002
  • Ionel – Domnişoara Nastasia de G.M. Zamfirescu, regia: Horea Popescu, Teatrul Odeon, 1996

Spectacole regizate:

  • Hagi Tudose de B. Șt. Delavrancea, Teatrul Metropolis, 2016
  • Bădăranii de Carlo Goldoni, Teatrul Metropolis, 2013
  • Bolnavul închipuit de Molière, Teatrul Alexandru Davila, Pitești, 2013
  • Crimă în strada Lourcine de Eugène Labiche, Teatrul Evreiesc de Stat, 2012
  • Cum să scapi de sentimente de Paul Ioachim, Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu, 2012
  • Gaițele de Al. Kirițescu, Teatrul Metropolis, 2012
  • Moștenitoarea de Lucia Verona, Teatrul de Comedie, 2012
  • Stăpânii ruloteide Gerard Murfy, Teatrul de Comedie, 2012
  • Pușlamaua de la etajul 13 de Mircea M. Ionescu, Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu, 2011
  • 3 o`clock de Ana Maria Bamberger, Teatrul Maşina de Vise, Bucureşti şi Teatrul Magus Project, Hamburg, Germania, 2011
  • Taxi Blues de Ana Maria Bamberger, Teatrul Maşina de Vise, Bucureşti şi Teatrul Magus Project, Hamburg, Germania, 2011
  • Nunta de Ion Băieşu, Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu, 2011
  • Scapino de Molière, Asociaţia Culturală de Teatru, Muzică şi Film Dracula, Bucureşti, 2011
  • Azilul amanţilor de John Chapman şi Dave Freeman, Teatrul Evreiesc de Stat, 2011
  • Belvedere de Ana Maria Bamberger, Teatrul Alexandru Davila, Piteşti, 2011
  • Visul lui Don Quijote de Miguel de Cervantes, Teatrul de Comedie, 2011
  • Patriotica română de Mircea Ştefănescu, Teatrul Alexandru Davila, Piteşti, 2010
  • Proştii din Helem de Israel Zangwill, Teatrul Evreiesc de Stat, 2010
  • D`ale carnavalului de I.L.Caragiale, Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu, 2010
  • Feeling de Dan Moţoc, Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu, 2010
  • Negustorul de ochelari de Tudor Arghezi, Muzeul Literaturii Române, Bucureşti, 2010
  • Ecstazy de Ioan Drăgoi, Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucureşti, 2010
  • Făt Frumos’s Story, după Mihai Eminescu şi Petre Ispirescu, Teatrul Sică Alexandrescu, Braşov, 2010
  • Regele pomanagiilor de Israel Zangwill, Teatrul Evreiesc de Stat, 2010
  • Blocaţi în dormitor de John Tobias, Teatrul George Ciprian, Buzău, 2010
  • Comedia norilor, după Aristofan, Teatrul Naţional Bucureşti, 2009
  • Molto, gran’ impressione de Romulus Vulpescu, Teatrul Naţional Bucureşti, 2009
  • Thesis de Gerry Dukes, David Parnell şi Paul Meade, Teatrul Joakim Vujic, Kragujevac, Serbia, 2008
  • Nuntă cu divorţ de Shalom Alehem, Teatrul Evreiesc de Stat, 2008
  • Youth Everlasting and Life Without End, Centrul Cultural Ion Raţiu, Londra
  • Mizantropica de Theo Herghelegiu, Teatrul Bacovia, Bacău, 2007
  • Skin Deep de Paul Meade, Teatrul Alexandru Davila, Piteşti, 2007
  • Domnul Goe de I.L. Caragiale, Teatrul Sică Alexandrescu, Braşov, 2007
  • Întâmplări dintr-un oraş cu proşti de Moshe Gershenson, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 2006
  • Dacă ăla e cu aia, aia`lui cu cine-o fi? de Mimi Brănescu, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 2006
  • Sânziana şi Pepelea, după Vasile Alecsandri, Teatrul Naţional Bucureşti, 2006
  • Extrem de William Mastrosimone, La Scena, 2006
  • 7 zile din viaţa lui Simon Labrosse de Carole Frechette, Green Hours, 2006
  • Portarul iadului, după William Shakespeare, Art Jazz Club, 2006
  • Trandy de Geo Iancu Călinescu, Teatrul Alexandru Davila, Piteşti, 2006
  • Tinereţe fără bătrâneţe de Petre Ispirescu, Teatrul Urmuz, Tulcea, 2005
  • Lady Di de Tomislav Zajek, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi, 2005
  • Hoaţele de Dario Fo, Teatrul de Comedie, București, 2005
  • Jocuri erotice de Ray Cooney, Teatrul Maria Filotti, Brăila, 2004
  • A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi, 2004
  • Ţăcăniţii de Pierre Chesnot, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi, 2003
  • Încurcă lume de A.D. Hertz, Teatrul Urmuz, Tulcea, 2003
  • Arta adulterului de Pierre Chesnot, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi, 2003
  • Ofertă de serviciu de Lia Bugnar şi Dana Măgdici, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi, 2002
  • O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, Teatrul Dramatic Fani Tardini, Galaţi, 2002
  • Sufleurul fricii de Matei Vişniec, Teatrul Unu, 2001
  • Probă de film de Vasili Suskin, Teatrul de Comedie, 2001
  • Însoară-te, după Molière, Teatrul de Comedie, 2000
  • Haine de paiaţă, după William Shakespeare, Teatrul de Comedie, 1999
  • Păcală şi Popa de Petre Dulfu, Teatrul Naţional Timişoara, 1998

Filme:

  • Liviu Pușcaș – White, regia: Dan Tudor, 2020
  • Sonny –The Wrong day, regia: Dan Tudor, 2019
  • Marius – Zavera, regia: Andrei Gruzsniczki, 2019
  • Aviatorul Tomasso – 2+2, regia: Thomas Ciulei, 2014
  • Brediceanu – Q.E.D., regia: Andrei Gruzsniczki, 2013
  • Activist partid – Sunt o babă comunistă, regia: Stere Gulea, 2013
  • Chelnerul – Pui, cartofi prăjiți și-o cola, scurtmetraj, regia: Emanuel Pârvu, 2012
  • Vecinul – A Family, scurtmetraj, regia: Emanuel Pârvu, 2009
  • Sandu Praștie – Nunta mută, regia: Horațiu Mălăele, 2008
  • Silvio – Iszka utazasa/ Călătoria Iskai, regia: Csaba Bollok, 2007
  • Locotenent român – Tertium non datur, regia: Lucian Pintilie, 2006
  • Mariage interdit, regia: Gérard Cuq, 2002
  • Dinu – Incidentul Ankara, regia: Antoniu Vasile Berenyi, 2001
  • Străinul – Proprietarii de stele, regia: Savel Stiopul, 2001
  • Comandantul – Război în bucătărie, regia: Marius Th. Barna, 2001
  • Triunghiul morții, regia: Sergiu Nicolaescu, 1999
  • Locotenent Ulea – Terminus paradis, regia: Lucian Pintilie, 1998
  • Aerisirea, regia: Silviu Jicman, 1997
  • Recepționer – Prea târziu, regia: Lucian Pintilie, 1996
  • Valentino – Pepe și Fifi, regia: Dan Pița, 1994
  • Soldat – Vânătoare de lilieci, regia: Daniel Bărbulescu, 1991

Premii:

  • Premiul Goange Marinescu pentru regie, pentru Taxi Blues – Festivalul Internațional al Teatrului de Studio, Pitești, 2012
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol și Premiul pentru cea mai bună interpretare masculină, pentru Taxi Blues – Festivalul Național de Comedie, Galați, 2012
  • Premiul pentru Regie, pentru spectacolul Belvedere – Festivalul Internațional al Teatrului de la Vrața, Bulgaria, 2011
  • Premiul special al juriului, pentru spectacolul Belvedere – Festivalul Internațional de Teatru JoakimInterfest, Kraguevac, Serbia, 2011
  • Premiul publicului, pentru Sânziana și Pepelea – Festivalul Național de Comedie, Galați, 2007
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru Extrem – Festivalul Național de Teatru Studio, Pitești, 2006
  • Premiul de popularitate, pentru Tinerețe fără bătrânețe – Festivalul Guliver, 2006
  • Premiul de regie pentru spectacol în spații alternative, pentru Hoațele și 7 zile din viața lui Simon Labrosse – Festivalul Național de Comedie, Galați, 2006
  • Premiul de popularitate, pentru Tinerețe fără bătrânețe, FESTCO, 2005
  • Premiul de regie pentru inventivitatea folosirii mijloacelor comice, pentru spectacolele O noapte furtunoasă și Ofertă de serviciu – Festivalul Național de Comedie, Galați, 2002
  • Marele Premiu, pentru spectacolul Păcală și Popa – Gala Tânărului Actor, Costinești, 1998
  • Premiul de creație I.D. Sârbu, pentru monologul Haine de paiață și Delir în doi, – Petroșani, 1996
  • Marele Premiu pentru recitalul Haine de paiață – Gala Tânărului Actor, Costinești, 1995
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru Infractorii – Festivalul Național al Teatrelor de Proiect Mircea Albulescu