Dan Clucinschi

Date biografice:

Născut pe 9 iunie 1987, la Suceava.

Studii:

2011 – a absolvit Facultatea de Actorie din cadrul Universităţii Hyperion din Bucureşti.

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Șarpe – Asta-i ciudat. Păguboșii, musical de Eugen Rotaru, regia: Diana Lupescu, 2018
  • Felix – Balul sinucigașilor, regia: Iulian Furtună, 2018
  • William Georgescu, Nenăscutul – Aprilie, dimineaţa de Mihai Ispirescu, regia: Diana Lupescu, 2015
  • Milică – Visul unei nopţi de iarnă de Tudor Muşatescu, regia: Diana Lupescu, coproducție cu Teatrul George Ciprian din Buzău, 2015
  • Comedie de modă veche de Aleksei Arbuzov, regia: Vasile Toma, 2013

 Spectacole la Teatrul Excelsior:

  • Strămoș (Soldatul)- Familia Addams, un musical de Marshall Brickman, Rick Elice și Andrew Lippa, regia: Răzvan Mazilu, 2019
  • Il Capitano, Spițerul – Arlecchino și pierdutele iubiri, regia: Enrico Bonavera, 2018
  • Miked- Vlaicu Vodă de Alexandru Davila, regia: Horia Suru – spectacol-eveniment realizat cu ocazia Centenarului Marii Uniri, 2018
  • Clindor- Iluzia comică de Pierre Corneille, regia: Anca Ciuclaru, 2018
  • Fratele mijlociu – Prâslea cel voinic și merele de aur, după Petre Ispirescu, dramatizarea, regia: Eduard Petru Jighirgiu, 2018
  • Henry – Împăratul muștelor, după William Golding, adaptarea de Nigel Williams, regia: Tudor Lucanu, 2017
  • Dragoș, Alex- TimeAholics de Bogdan Capșa, regia: Anca Ciuclaru, 2017
  • Bambi, Rono – Bambi, după Felix Salten, regia: Attila Vizauer, 2016
  • Rudge – The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett, regia: Vlad Cristache, 2015
  • Sufletul lui BozoKiki și Bozo de Andreea Vălean, regia: Peter Kerek, 2014
  • Mugurel – Hainele cele noi ale prinţului, după două poveşti de Hans Christian Andersen, regia: Ilinca Stihi, 2013
  • Petre – Zâna Zorilor de Ioan Slavici, regia: Ilinca Stihi, 2012

Spectacole la Teatrul Ion Creangă:

  • Moartea Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte, cules de Petre Ispirescu, direcția de scenă: Victor Ioan Frunză, 2016
  • Orsino A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Peter Kerek, 2016
  • Cyrus Smith Insula misterioasă de Jules Verne, regia: Theodor-Cristian Popescu, 2016
  • Prințul Eugen von Drahn Frumoasa din pădurea adormită, regia: Philippe Besson, 2015
  • Zurbalan Spaima zmeilor, regia: Gelu Colceag, 2015

Spectacole la Teatrul Tony Bulandra din Târgovişte:

  • Jerry Tom şi Jerry de Rick Cleveland, regia: Chris M. Nedeea, 2014
  • Jack Melancolicul Cum vă place de William Shakespeare, regia: Anca Ciuclaru, 2014
  • FabianA douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia Di Trevis, 2014
  • Donalba Macbeth de William Shakespeare, regia: Răzvan Mureşan, 2014
  • HorațioHamlet de William Shakespeare, regia Kemal Bashar, 2014

Colaborări cu alte teatre şi companii:

  • GavrilăIvanov de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra, 2010
  • ComandantulLazăr de Mihail Gavril, regia: Ştefan Ruxanda, Teatrul Elisabeta
  • AdrastSicilianul de Molière, regia: Puiu Mircea Lascus

Teatrul Național Radiofonic:

  • Daniîn Pisica verde de Elise Wilk, regia: Mihnea Chelariu, 2016
  • Emi în Turnul de apă, adaptare radiofonică de Doina Papp, regia: Ilinca Stihi, 2014
  • Apus de soare de B.Șt. Delavrancea, regia: Ilinca Stihi, 2013

Roluri în filme și seriale TV:

  • Drunk GuyOh, Ramona!, regia: Cristina Iacob, 2019
  • Interpelatul Anii de sâmbătă seara, regia: Dragoș Buliga, 2018
  • CameramanComrade Detective, regia: Rhys Thomas, 2017
  • El Rebecca File, regia: Mihnea Chelariu și Ilinca Stihi, 2013
  • Lionel BarkerQueen and Country, regia: John Boorman, 2013

Premii și nominalizări:

  • Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal, la Festivalul Internaţional Hyperion, 2011
  • Premiul I, la Festivalul de Umor Bucovina, 2007
  • Premiul Monitorul de Suceava pentru Cel mai bun grup umoristic al anului, 2007
Fotografii