Cristian Nicolaie

Date biografice:

S-a născut pe 11 decembrie 1959, la Râmnicu-Vâlcea.

Studii:

1994 – absolvent al Academiei de Teatru şi Film, Bucureşti, Specializarea Actorie, la clasa profesorilor Dem Rădulescu și Dinu Manolache

A studiat, timp de un an, regia de teatru, la Academia de Teatru şi Film, la clasa profesor Valeriu Moisescu.

A urmat cursuri de impresariat artistic, la Centrul de Pregătire Profesională în Cultură.

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Ovidiu Boncu – Magnificul de Mihai Ispirescu, regia: Lucian Sabados, 2020
  • Grădinarul Figaro, după Beaumarchais, regia: Mihai Lungeanu, 2019
  • Jean Goldenberg Mitică Popescu de Camil Petrescu, regia: Dan Tudor, 2018
  • DA DADAnoNON, pe texte de Tristan Tzara, A. Artaud și V.I. Lenin, regia: Ilinca Stihi, 2016
  • Notarul – Tango, monsieur? de Aldo Lo Castro, regia: Anca Maria Colțeanu, 2015
  • Pantofarul și Șepcarul Călătoria, după Constantin Abăluță, regia: Gavriil Pinte, 2015
  • Terre – Viața e suferință de Oliver Bukovski, regia: Vlad Massaci, 2015
  • Benedick – Mult zgomot pentru nimic de William Shakespeare, regia: Diana Lupescu, 2013
  • Ţăranul – Ritmuri, regia: Diana Lupescu, 2013
  • Domnul – Kabaret, un spectacol de Yvette Bozsik, 2010
  • Walter – Opera de trei parale de Bertolt Brecht, regia: Diana Lupescu, 2009
  • Chelnerul şi Domnul – Umor, amor, fior de dor… în Bucureşti, un spectacol de Diana Lupescu, 2009
  • Ofiţerul SS – Vizitatorul de Eric Emmanuel-Schmitt, regia: Claudiu Goga, 2006
  • Domnul – De trei ori dragoste, un spectacol bazat pe două piese Nō şi Kyogen şi textul Play de Samuel Beckett, regia: Ulrike Dopfer, 2004
  • Comisarul – Zodia turnătorului de Jean-Claude Carrière, regia: Octavian Greavu, 2003
  • Avocatul Procopiu – Titanic Vals de Tudor Muşatescu, regia: Dinu Cernescu, 2002
  • Proteean – Miresele căpitanului, după comediile lui Plaut, regia: Petre Bokor, 2002
  • Clitandre – Soțul păcălit, după Molière, regia: Mircea Cornişteanu, 2000

Spectacole la alte teatre:

  • Chelnerul – Nunta de A.P. Cehov, regia: Beatrice Rancea, Teatrul de Comedie, 2016
  • Directorul – The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett, regia: Vlad Cristache, Teatrul Excelsior, 2015
  • Domnul Fusi  Momo sau Strania poveste a hoţilor de timp şi a copilului ce le-a arătat oamenilor timpul de Michael Ende, regia: Lenuş Teodora Moraru, Teatrul Excelsior, 2014
  • Brik – Tărâmul vrăjit de Carmen Dominte, regia: Mihai Lungeanu, Teatrul Excelsior, 2011
  • Valeriu Stambuliu – Fii cuminte, Cristofor! de Aurel Baranga, regia: Diana Lupescu, Teatrul George Ciprian, Buzău, 2007
  • George – Concurs de frumuseţe de Tudor Popescu, regia: Gheorghe Marinescu, Teatrul Anton Pann, Râmnicu-Vâlcea
  • Copilul, Inginerul şi Moş Crăciun – Noaptea marilor speranţe de Tudor Popescu, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Anton Pann, Râmnicu Vâlcea
  • AA – Emigranţii de Sławomir Mrożek, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Anton Pann, Râmnicu Vâlcea
  • Regele, Ministrul şi Clovnul – Christophor Columb de Michel de Ghelderode, regia: Vasile Nedelcu, Festivalul Medieval de la Sighişoara
  • Dodo Vernescu – Are tata fată mare de Puiu Maximilian, regia: Ion Lucian, Teatrul de Revistă Constantin Tănase
  • Masca – Misteru’nvăluie pricina de Cristian Nicolaie, regia: Cristian Nicolaie, Teatrul Excelsior
  • Vulpoiul – Măria-Sa… Măgarul! de Ion Lucian, regia: Ion Lucian, Teatrul Excelsior, 2007
  • Costel – În luptă cu Ta-Ga-Ta de Ion Lucian, regia: Mircea Anca, Teatrul Excelsior, 2005
  • Povestitorul şi Argintarul – Prâslea şi merele de aur, după Petre Ispirescu, regia: Mircea Anca, Teatrul Excelsior, 2004
  • Peter Munk – Inimă de piatră, după Wilhelm Hauff, regia: Vasile Manta, Teatrul Excelsior, 2003
  • Lt. Lukaci – Svejk în spatele frontului de Dan Micu, după Jaroslav Hašek, regia: Dan Micu, Teatrul Anton Pann, Râmnicu-Vâlcea, 1998
  • Aladin – Aladin şi lampa fermecată, după O mie şi una de nopţi, regia: Ion Lucian, Teatrul Excelsior, 1998
  • Prinţul – Mica sirenă de H.Ch. Andersen, regia: Olimpia Arghir, Teatrul Excelsior, 1996
  • Zorzetto – Piaţeta de Carlo Goldoni, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Anton Pann, Râmnicu-Vâlcea, 1986
  • Stroici – Lăpuşneanu de Dan Micu, după Costache Negruzzi, regia: Dan Micu, Teatrul Anton Pann, Râmnicu-Vâlcea, 1982

Teatru radiofonic:

  • Autorul – Comedia nu există de Dumitru Solomon, regia: Cezarina Udrescu
  • Prinţul – Mica sirenă de H.Ch. Andersen, regia: Ion Lucian şi Ion Manta
  • Motanul – Cartea poveştilor, după Nina Cassian, regia: Ion Manta
  • Peter Munk – Inimă de piatră, după Wilhelm Hauff, regia: Ion Manta

Filme:

  • Maria, regina României, regia: Alexis Cahill, 2019
  • What God Wants, God Gets, God help us all, scurtmetraj, regia: Mihai Pîrcălabu, 2015
  • Omul, scurtmetraj, regia: Brigitte Drodtloff, 2014
  • Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii, regia: Cătălin Mitulescu, 2006
  • Mesagerul, regia: Cadri Abibula
  • Talisman, regia: David de Coteau, 1998
  • Teen Knights, regia: Phill Comeau, Canada, 1998
  • Iubire confort III, scurtmetraj, regia: Viorel Timaru, 1996
  • Acordaţi circumstanţe atenuante?, regia: Lucian Bratu, 1984
  • Mutul,regia: Olimpia Arghir, TVR
  • Suor Maria Celeste E Galileo Galilei, regia: Paolo Pierazzini, RAI & Discovery Channel
  • Maşina timpuluiI, II, III, IV, regia: Radu Popovici, TVR
  • Yeti – omul zăpezilor,regia: Radu Popovici
  • Tarzan al II-lea, regia: Radu Popovici
  • Ivan Turbincă, după Ion Creangă, regia: Radu Popovici
  • Gâsca de aur,după H.Ch. Andersen, regia: Radu Popovici
  • Privighetoarea, după H.Ch. Andersen, regia: Radu Popovici
  • Prostia omenească, după Ion Creangă, regia: Radu Popovici
  • Frumoasa adormită,după H.Ch. Andersen, regia: Radu Popovici
  • Robin Hood jr.,regia: Radu Popovici

Spectacole regizate:

  • Mentorul de Daniel Kehlmann, Teatrul Nottara, 2019
  • Varietăţi la Excelsior, Teatrul Excelsior, 2004
  • Misteru’ nvăluie pricina, Teatrul Excelsior, 1994
Fotografii