Cristi Juncu

Date biografice:

S-a născut pe 8 ianuarie 1968, la București.

Studii:

1995 – Absolvent al Academiei de Arte Luceafărul Bucureşti, la clasa profesoarei Cătălina Buzoianu

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • La doi pași de Mullingar de John Patrick Shanley, 2019
  • Mărimea contează de Neil LaBute, 2017
  • Vestul singuratic de Martin McDonagh, 2015
  • Viața e suferință de Oliver Bukovski, ilustrația muzicală, 2015
  • Un pic prea intim de Rajiv Joseph, 2013
  • Omul hazardului de Yasmina Reza, 2011

Spectacole la alte teatre:

  • Legături primejdioase de Christopher Hampton, Teatrul Mic, București, 2019
  • Navigatorul de Conor McPherson,Teatrul Național, Târgu-Mureș, 2018
  • The Night Alive de Conor McPherson, Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 2017
  • Iubire isterică de Laura Cahill,Teatrul Metropolis, București, 2017
  • Sărbători fericite de Neil LaBute,Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu, 2016
  • O lună la țară de Ivan Turgheniev, Teatrul Național Marin Sorescu, Craiova, 2016
  • Avioane de hârtie de Elise Wilk – UNATC, 2016
  • Avarul, după Molière, Teatrul Toma Caragiu, Ploiești, 2016
  • Jacques și stăpânul său de Milan Kundera, Teatrul Maria Filotti, Brăila, 2016
  • Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies, Teatrul Evreiesc de Stat, 2015
  • Cerc Oglindă Transformare de Annie Baker, Teatrul de Stat, Arad, 2014
  • Dinte pentru dinte (Zeul carnagiului) de Yasmina Reza, Teatrul Naţional, Târgu Mureş, 2014
  • Das mass der dinge (The Shape of Things) de Neil LaBute, Teatrul German de Stat, Timişoara, 2014
  • Omul care a văzut moartea de Victor Eftimiu, Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 2014
  • cont(r)ACTe de Mike Bartlett, Teatrul Act, Bucureşti, 2013
  • Trilogia belgrădeană de Biljana Srbljanovic, Teatrul Anton Pann, Râmnicu Vâlcea, 2013
  • Şcoala nevestelor de Molière, Teatrul Naţional, Târgu-Mureş, 2013
  • Năpasta de I.L.Caragiale, Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 2012
  • Scrisori de dragoste către o prinţesă chineză de Matei Vişniec, Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu, 2012
  • Pisica verde de Elise Wilk, UNATC, 2012
  • Iluzii de Ivan Vîrîpaev, Teatrul Act, Bucureşti, 2012
  • XXL (Fat Pig) de Neil LaBute, Teatrul Act, Bucureşti, 2011
  • Billy din Aran de Martin McDonagh, Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 2011
  • Helter Skelter de Neil LaBute, Teatrul Tony Bulandra, Târgovişte, 2011
  • Aproape de John Cariani, Teatrul Anton Pann, Râmnicu Vâlcea, 2011
  • Artă de Yasmina Reza, Teatrul Bulandra, 2010
  • Casa de Evgheni Grișkoveț, Teatrul Sică Alexandrescu, Braşov, 2010
  • Furtuna de William Shakespeare, Teatrul Toma Caragiu, Ploiești, 2009
  • Nişte fete de Neil LaBute, Teatrul George Ciprian, Buzău, 2009
  • Hoţii (This Lime Tree Bower) de Conor McPherson, Teatrul 74, Târgu- Mureș, 2009
  • Vestul singuratic de Martin McDonagh, Teatrul 74, Târgu-Mureș, 2008
  • Portugalia de Zoltán Egressy, Teatrul Anton Pann, 2008
  • Vaka Rosmarie de Andri Beyeler, Teatrul Mihai Popescu, Târgoviște, 2007
  • Eden de Eugene O’Brien, Teatrul 74, Târgu-Mureș, 2007
  • Butoiul cu pulbere de Dejan Dukovski, Teatrul Sică Alexandrescu, Brașov, 2007
  • Azilul de noapte de Maxim Gorki, Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 2007
  • Edmond de David Mamet, Teatrul 74,Târgu-Mureș, 2006
  • Orașul de Evgheni Grișkoveț, Teatrul Act, Bucureşti, 2005
  • Closer de Patrick Marber, Teatrul de Stat, Sfântu-Gheorghe, 2005
  • American Buffalo de David Mamet, Teatrul Act, Bucureşti, 2005
  • Netotul, după I. Bashevis Singer, Teatrul de Stat, Oradea, 2004
  • Noaptea arabă de Roland Schimmelphennig, Teatrul de Stat, Oradea, 2004
  • Avarul, după Molière, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 2004
  • Anatol de Arthur Schnitzler, Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu, 2003
  • Reise ins glűck de Franz Xaver Kreutz, Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu, secţia germană, 2003
  • Năpasta de I.L.Caragiale, Teatrul Naţional, Târgu-Mureş, 2002
  • Bekkanko de Asaya Fujita, Teatrul Ariel, Târgu-Mureş, 2002
  • Actorul (Hamlet in love), Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 2001
  • Bekkanko de Asaya Fujita, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 2001
  • Comedie pe întuneric de Peter Schaffer, Teatrul Mihai Eminescu, Botoşani, 2001
  • Bekkanko de Asaya Fujita, Teatrul Mihai Eminescu, Botoşani, 2001
  • Conversaţie după o înmormântare de Yasmina Reza, Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 2000
  • Tache, Ianke şi Cadâr de V.I. Popa, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 2000
  • Fernando Krapp mi-a scris această scrisoare de Tankred Dorst, Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ, 1999
  • Leonce şi Lena de Büchner, Teatrul Toma Caragiu, Ploieşti, 1999
  • Arden din Kent, Teatrul Dramatic, Galaţi, 1997
  • Doi tineri din Verona de Shakespeare, Teatrul de Stat, Arad, 1996
  • Căsătoria de Gogol, Teatrul Elvira Godeanu, Târgu-Jiu, 1995
  • Jourdain cel scrântit de Mihail Bulgakov, Teatrul Elvira Godeanu, Târgu-Jiu, 1994

Dramaturgie:

  • Ostinato, 2001
  • Ciupercutze, 2000
  • Actorul, 1998

Premii și nominalizări:

  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru Legături primejdioase de Christopher Hampton – Festivalul Internațional de Teatru Fest(in) pe Bulevard, 2019
  • Premiul de popularitate, pentru Jacques și stăpânul său de Milan Kundera – Festivalul Internațional de Teatru Fest(in) pe Bulevard, 2016
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru Vestul singuratic de Martin McDonagh – Festivalul Internațional de Teatru Fest(in) pe Bulevard, 2015
  • Premiul pentru cel mai bun regizor, pentru contr(ACT)e de Mike Bartlett – Festivalul Undercloud, 2015
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru Niște fete de Neil LaBute – Festivalul de Teatru pentru Tineret, Piatra Neamţ, 2010
  • Premiul pentru cel mai bun regizor, pentru Butoiul cu pulbere de Dejan Dukovski – Festivalul de Teatru Contemporan, Brașov, 2007
  • Premiul pentru cel mai bun spectacol, cea mai bună actriță și cel mai bun actor, pentru Eden de Eugene O’Brien – Festivalul de Teatru de Cameră, Pitești, 2007
  • Premiul Anima Puck și Premiul Solo Puck, pentru Bekkanko – Festivalul Internațional de Teatru Animapuck, Cluj, 2003
  • Premiu pentru Bekkanko – Festivalului Internațional de Teatru de la Piatra Neamț
  • Nominalizare pentru Premiul pentru cel mai bun spectacol, pentru Bekkanko – Festivalul de Teatru Scurt, Oradea, 2001
  • Marele Premiu (ex-aequo), pentru Actorul – Concursul Naţional de Dramaturgie Camil Petrescu, organizat de Ministerul Culturii, 1999