Andi Vasluianu

Date biografice:

S-a născut pe 23 iunie 1974, la București.

Studii:

1999 – Absolvent al al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale, București, Facultatea de Teatru, la clasa profesor Sanda Manu

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Anthony Reilly – La doi pași de Mullingar de John Patrick Shanley, regia: Cristi Juncu, 2020
  • El – Iarna de Jon Fosse, regia: Mihai Măniuțiu, 2017
  • Catindatul – D’ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia: Claudiu Goga, 2017
  • Tom – Mărimea contează de Neil LaBute, regia: Cristi Juncu, 2017
  • Welsh – Vestul singuratic de Martin McDonagh, regia: Cristi Juncu, 2015
  • Tom – Un pic prea intim de Rajiv Joseph, regia: Cristi Juncu, 2013

Spectacole la alte teatre:

  • Ștefan Valeriu – Jocul de-a vacanța de Mihail Sebastian, regia: Andrei și Andreea Grosu, Teatrul Odeon, 2018
  • Lupul – Capra cu trei iezi, după Ion Creangă, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Act, 2012
  • Danny – Iluzii de Ivan Vîrîpaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul Act, 2012
  • Ion – Năpasta de I.L. Caragiale, regia Cristian Juncu, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2012
  • Amărăştenii de Zadok Zemach, regia: Sânziana Stoican, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2011
  • Tom – XXL (Fat Pig) de Neil LaBute, regia: Cristian Juncu, Teatrul Act, 2011
  • Don Juan – Don Juan sau dragostea pentru geometrie de Max Frisch, regia: Mariana Cămărășan și Alexandra Penciuc, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2010
  • Simon – Miriam W. de Savyon Liebrecht, regia: Radu Afrim, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2010
  • Semion Medvedenko – Pescăruşul, după A.P. Cehov, regia: Andreea Vulpe, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2010
  • Petrică – Acasă la tata de Mimi Brănescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Act, 2009
  • Caliban –  Furtuna de William Shakespeare, regia: Cristian Juncu, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2009
  • Leif – Frumos, regia: Vlad Massaci, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2008
  • Vaska Pepel – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Juncu, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2007
  • Jocul de-a adevărul de Lia Bugnar, regia: Lia Bugnar și Dorina Chiriac, Teatrul Metropolis, 2007
  • Daniel Savary – Călătoria domnului Perichon de Eugène Labiche, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploieşti, 2006
  • Bărbatul – Indiferentul de Lóránt András, regia: Lóránt András, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2006
  • Dezbrăcatul/Surul – Plastilina de Vasili Sigariov, regia: Radu Afrim, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2005
  • Garry/Roger Tramplaiman – Scandal în culise de Michael Frayn, regia: Sorin Militaru, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2005
  • Moartea – Peripeţiile bravului soldat Ivan Turbincă de Radu Macrinici, regia: Lucian Sabados, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2004
  • Phillip – Shape of things (Forma lucrurilor) de Neil LaBute, regia: Vlad Massaci, Teatrul Act, 2004
  • Bruno – Un simplu joc fără urmări de Jean Dell şi Gerald Sibleyras, regia: Ada Lupu, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2004
  • Cléonte – Burghezul gentilom de Molière, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2003
  • Cei 150 de Dan Puric, regia: Dan Puric, Teatrul Naţional București, 2003
  • Vagabondul – Din viaţa insectelor de Karel & Josef Capek, regia: Victor Ioan Frunză, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2003
  • Hic sunt Leones de Dan Puric, regia: Dan Puric, Teatrul Naţional București, 2002
  • Heruvim – Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov, regia: Lucian Sabados, Teatrul Toma Caragiu, Ploiești, 2002
  • Karol – Cetăţeni de onoare, regia: Szabo K. Istvan, Teatrul Dramatic Toma Caragiu, Ploiești, 2002
  • Made in România, scenariul și regia: Dan Puric, Compania Passe Partout Dan Puric, 2002

Filme:

  • Profu’ (Mihai Iacob) – Profu’, serial PRO TV, 2019
  • Dragă Moș Crăciun, regia: Bogdan Ilieșiu, 2018
  • Adam – Hackerville, regia: Igor Cobileanski, Anca Miruna Lăzărescu, 2018
  • Moromeții 2, regia: Stere Gulea, 2018
  • Alex Mazilu – Breaking News, regia: Iulia Rugină, 2017
  • Victor – Far from Here (Departe de tine), regia: James Pillion, 2017
  • Farul, regia: Ionuț Gaga, 2017
  • Hawaii, regia: Jesus del Cerro, 2017
  • Marcel – Octav, regia: Serge Ioan Celebidachi, 2017
  • Denis Tomulescu – Deschide ochii, serial, regia: Iura Luncașu, 2016
  • Costel Dorohoi – Două loturi, regia: Paul Negoescu, 2016
  • Mihăiță – Sierranevada, regia: Cristi Puiu, 2016
  • Polițist 1 – Ultima zi, regia: Gabriel Achim, 2016
  • Petrică – Acasă la tata, regia: Andrei Cohn, 2015
  • Inspector – De ce eu?, regia: Tudor Giurgiu, 2015
  • Prologen/Prolog, regia: Ștefan Constantinescu, 2015
  • Codrin – Umbre, regia: Igor Cobileanski, Bogdan Mirică, 2014
  • Doru – A Long Story, regia: Jorien van Nes, 2013
  • Bad Penny, regia: Andrei Crețulescu, 2013
  • Adrian Barbu – Rămâi cu mine, serial, regia: Constantin Popescu Jr., Mihai Bauman, 2013
  • Alex – The Gambler, regia: Szabolcs Hajdu, 2013
  • George – Despre oameni şi melci, regia: Tudor Giurgiu, 2012
  • East Side Stories, regia: Mari Csomós, Dezso Garas, 2012
  • Dani – Minte-mă frumos, regia: Iura Luncașu, 2012
  • Vali – Silent River/Apele tac, regia: Anca Miruna Lăzărescu, 2011
  • Viorel – Bibliothèque Pascal/Smooth Operator, regia: Szabolcs Hajdu, 2010
  • Tatăl  – Icre Negre/Caviar, regia: Răzvan Săvescu, 2010
  • Gore – Liceenii, în 53 de ore şi ceva, regia: Adrian Popovici, 2010
  • Vlad Ursescu – Mănuşi Roşii, regia: Radu Gabrea, 2010
  • Petre – Muzica în sânge, regia: Alexandru Mavrodineanu, 2010
  • Oul de cuc, regia: Ioan Cărmăzan, 2010
  • Andrei – Periferic, regia: Bogdan George Apetrei, 2010
  • Mircea – Călătoria lui Gruber, regia: Radu Gabrea, 2009
  • Operatorul – Cea mai fericită fată din lume, regia: Radu Jude, 2009
  • Cealaltă Irina, regia: Andrei Gruzsniczki, 2009
  • Bogdan Codrea – Contra timp 2, regia: Jesús del Cerro, 2009
  • Andrei Muscalu – Întâlniri încrucişate, regia: Anca Damian, 2009
  • Voce – O petrecere fără punct, regia: Tudor Botezatu, 2009
  • Johnny – Weekend cu mama, regia: Stere Gulea, 2009
  • Bogdan Codrea – Contra timp, regia: Virgil Nicolaescu, Jesús del Cerro, 2008
  • Povestitor – Petrecere fără punct, regia: Tudor Botezatu, 2008
  • Șmenarul – Schimb valutar, regia: Nicolae Mărgineanu, 2008
  • Denis Vasilache – Serviciul omoruri (serial, ep. 2, 3, 4), regia: Valentin Hotea, 2008
  • Traseu, regia: Andrei Gruzsniczki, 2008
  • Dragoș – WebCamGame, regia: Sebastian Nesu, 2008
  • Marian – California Dreamin’ (nesfârşit), regia: Cristian Nemescu, 2007
  • Dimineaţa, regia: Radu Jude, 2007
  • Hoțul – La drumul mare, regia: Gabriel Sîrbu, 2007
  • Liviu – Man zkt vrouw/Perechea potrivită, regia: Miel van Hoogenbemt, 2007
  • Internul Dragnea – Youth Without Youth/Tinereţe fără tinereţe, regia: Francis Ford Coppola, 2007
  • Liviu – Disannul din casă, regia: Peter Kerek, 2006
  • Eu și cu mine, regia: Anca Damian, 2006
  • Aurel – Hârtia va fi albastră, regia: Radu Muntean, 2006
  • Dragoș – Inocența furată, regia: Alex Fotea, 2006
  • Proxenetul – Marilena de la P7, regia: Cristian Nemescu, 2006
  • Bodyguard Costică – Offset, regia: Didi Danquart, 2006
  • Polițist – Vineri in jur de 11, regia: Iulia Rugină, 2006
  • Relu – Băieţi buni (serial, ep. 6)regia: Bogdan Bărbulescu, Laurențiu Rusescu, Theodor Halacu-Nicon, Bogdan Dumitrescu, 2005
  • Mircea – Întâlnire scurtă, regia: Sebastian Voinea, 2005
  • The Cave/Peștera, regia: Bruce Hunt, 2005
  • Bogdan – Un caz de dispariţie, regia: Dan Păduraru, 2005
  • Un pod plin cu jucării stricate, regia: Gheorghe Preda, 2005
  • Estul sălbatic, regia: Iuliana Constantinescu, 2004
  • Computeristul Zetu – Milionari de weekend, regia: Cătălin Saizescu, 2004
  • Scurt metraj pentru o lungă amăgire, regia: Marius Olteanu, Ana Lungu, 2004
  • Albanezu’ – Sex Traffic, regia: David Yates, 2004
  • Taximetristul – Trafic, regia: Cătălin Mitulescu, 2004
  • Triptic/Triptik, regia: Cătălin Cocris, 2004
  • Visul lui Liviu, regia: Corneliu Porumboiu, 2004
  • Vânzătorul – Dacă aveţi un minut… foarte bine, regia: Ivo Baru, 2003
  • Forme aberante, regia: Ciprian Panaite, 2003
  • Ideile bune vin de sus, regia: Marius Olteanu, 2003
  • Busuioc – Tancul, regia: Andrei Enache, 2003
  • Zbor deasupra unui cuib de curci, regia: Ovidiu Georgescu, 2003
  • 17 minute întârziere, regia: Cătălin Mitulescu, 2002
  • Felie – Furia, regia: Radu Muntean, 2002
  • Șomerul – Munceşte acum!, regia: Ion Puican, 2002
  • Turnul din Pisa, regia: Șerban Marinescu, 2002
  • Crețu’ – București-Wien ora 8:15, regia: Cătălin Mitulescu, 2000
  • La amiază, regia: Cătălin Mitulescu, 1997

Premii și nominalizări

2007 – Premiul Gopo pentru cel mai bun rol secundar masculin din filmul Hârtia va fi albastră, regia Radu Muntean

2003 – Cea mai bună interpretare masculină într-un rol principal la Festivalul Internațional de Film Studențesc „CineMaiubit”, București

2003  – Cea mai bună interpretare masculină într-un rol secundar acordat de Uniunea Cineaștilor pentru rolul din filmul Furia, regia Radu Muntean

2002 – Cea mai bună interpretare masculină într-un rol principal la Festivalul Internațional de Film Studențesc „CineMaiubit” București –  pentru rolurile din filmele de scurtmetraj 17 minute întârziere, regia Cătălin Mitulescu și Muncește acum!, regia Ioan Puican

2000 – Cea mai bună interpretare masculină într-un rol principal la Festivalul Internațional de Film Studențesc „CineMaiubit”, București –  pentru rolul Crețul din filmul de scurtmetraj București-Wien 8:15, regia Cătălin Mitulescu.

Fotografii