Alexandru Mike Gheorghiu

Date biografice:

S-a născut la 14 iulie 1977, la București.

Studii:

2000 – Absolvent al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale, Facultatea de Teatru, Secţia: Actorie, la clasa profesor Olga Tudorache

Spectacole la Teatrul Nottara:

  • Gherman – Somnoroasa aventură de Teodor Mazilu, regia: Magda Catone, 2020
  • Freudi Paisie Haștag, Gigi Geolgău, colonel Mircea Țopa – Magnificul de Mihai Ispirescu, regia: Lucian Sabados, 2020
  • Silva – Fiul cel mare de Aleksandr Vampilov, regia: Elena Nevejina, 2019
  • Olivine Dubuc – Cumetrele de Michel Tremblay, regia: Corina Dragomir, 2019
  • Corin – Cum vă place de William Shakespeare, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2018
  • Preskovitch – Balul sinucigașilor, regia: Iulian Furtună, 2018
  • Broască – Asta-i ciudat ! Păguboșii de Eugen Rotaru, regia: Diana Lupescu, 2018
  • Niculae, Moroiul – Despre olteni, cu dragoste, după Marin Sorescu, regia: Constantin Fugașin, 2017
  • Chelner 1, chelner 2 – D’ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia: Claudiu Goga, 2017
  • Chitlaru – Opinia publică de Aurel Baranga, regia: Aleksei Logacev, Laborator Teatru DENS, 2017
  • Gaunino – Burlaci și burlăcițe de Hanoch Levin, regia: Alessandra Giuntini, 2017
  • Muncitor pe șantier – Familie de artiști de K. Kostzer și A. Arias, regia: Alexander Hausvater, 2016
  • Comisarul – Fazanul de Georges Feydeau, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2015
  • Colin – Soțul păcălit, după Molière, regia: Mircea Cornișteanu, 2014
  • Ipingescu – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia: Alexandru Mâzgăreanu, 2012
  • Borachio – Mult zgomot pentru nimic de William Shakespeare, regia: Diana Lupescu, 2012
  • Mişa Panin, Demian Kuzmici şi un tip cu chitară – Roman teatral, după Mihail Bulgakov, regia: Vlad Massaci, 2012
  • Man 2 – 39 de trepte, adaptare după Alfred Hitchcock, regia: Petre Bokor, 2010
  • Umor, amor, fior de dor… în București, un spectacol de Diana Lupescu, 2010
  • Willie – Clipe de viaţă de William Saroyan, regia:Cristian Dumitru, 2010
  • Kabaret, după o idee de Mara Bozoki şi Zsolt Khell, regia: Yvette Bozsik, 2010,
  • Robert-Fierăstrău – Opera de trei parale de Bertold Brecht, regia: Diana Lupescu, 2009
  • Periuţă-de-Dinţi, comis-voiajorul – Rinocerul îndrăgostit de Liao Yimei, regia: Mihai Lungeanu, 2008
  • Fiddleditch – Tăiat de Lyle Victor Albert, regia: Alexandru Jitea, 2008
  • Traian – Titanic Vals de Tudor Mușatescu, regia: Dinu Cernescu, 2008
  • Kirill Porfirievici Glagoliev – Platonov de A.P. Cehov, regia: Vlad Massaci, 2008
  • Ritmuri/ De dor şi drag, Maria Tănase, un spectacol de Diana Lupescu, 2008
  • Fiul – Special sânge de Guy Foissy, regia: Bogdan Huşanu, 2007
  • Liftierul – Scandal la Operă! de Ken Ludwig, regia: Petre Bokor, 2006
  • Bennett – Travestiuri de Tom Stoppard, regia: Dan Vasile, 2006
  • Alpatici – Război şi pace, după Lev Tolstoi, regia: Petre Bokor, 2003
  • Cobuz – Prăpăstiile Bucureştilor, după Matei Millo, regia: Ada Lupu, 2002
  • Fred Walter – Sărbători fericite de Jean Poiret, regia: Dinu Cernescu, 2002
  • Soldatul – Miresele căpitanului de Stephen Sondheim, regia: Petre Bokor, 2002

Spectacole la alte teatre:

  • Sir Andrew – A 12-a noapte de W. Shakespeare, regia: Peter Kerek, Teatrul Ion Creangă, 2016
  • Rinocerix (part one, part two, part trei sau câte părți vrei), mult după Eugène Ionesco & The Wachowski Brothers, coregrafia: Mariana Gavriciuc, regia: Ana-Ioana Macaria și Alexandru Mike Gheorghiu;
  • Dramaturgul – Blue Room/Moon/Mood de David Hare, regia: Ana-Ioana Macaria și Alexandru Mike Gheorghiu, Teatrul Studențesc Podul, 2015
  • Bărbatul – La ginecolog de Diana Iarca, regia: Alexandru Jitea, Teatrul Godot, 2015
  • Bozo – Kiki și Bozo de Andreea Vălean, regia: Peter Kerek, Teatrul Excelsior, 2014
  • Boss – Școala de proști de Mircea M. Ionescu, regia: Vlad Stănescu, Teatrul Tudor Vianu, Giurgiu, 2014
  • Sorin – Pescărușul de A.P. Cehov, regia: Ana-Ioana Macaria și Alexandru Mike Gheorghiu, Teatrul Studențesc Podul, 2014
  • Ștefăniță – Ștefan Vodă, după Barbu Ștefănescu Delavrancea, regia: Cătălin Naum, Teatrul Studențesc Podul, 2013
  • Gelu – Boul şi viţeii de Ion Băieşu, regia: Alexandru Jitea, Teatrul George Ciprian, Buzău, 2011
  • Vulpoiul – Măria Sa, Măgarul de Ion Lucian, regia: Ion Lucian, Teatrul Excelsior, 2010
  • Ipingescu – O noapte taifunoasă, după I.L. Caragiale, regia: Dan Vasile, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, 2004, Teatrul Luni, 2005, La Scena, 2010
  • Tăiat de Lyle Victor Albert, regia: Alexandru Jitea, Teatrul Luni, 2007
  • Ţăranul şi Pascu – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Anca Maria Colţeanu, Teatru George Ciprian, Buzău, 2005
  • Vulpoiul – Cocoşelul neascultător de Ion Lucian şi Constantin Ungureanu, regia: Ion Lucian şi Victor Radovici, Teatrul Excelsior, 2005
  • Hârciogul – Viaţa lui Helge de Sibylle Berg, regia: Theo Herghelegiu, Teatrul Act, 2004
  • Voin – Poveşti de familie de Biljana Srbljanovic, regia: Andreea Vălean, Teatrul Nocturn, 2001
  • Seymour – Little Shop of Horrors de Howard Ashman (spectacol în limba engleză), regia: Calvin Andre McClinton, Studioul Casandra, 2000
  • Baltazar şi Călăul – Comedia Erorilor de William Shakespeare, regia: Cristiana Rîpeanu, Teatrul George Ciprian, Buzău, 1999, Studioul Casandra, 2000
  • Rodrigo – Othello de William Shakespeare, regia: Dan Vasile, Teatrul Luni, 1999
  • Ştefănescu şi băiatul cu cafelele – Ultima oră de Mihail Sebastian, regia: Adriana Popovici, Studioul Casandra, 1999
  • Iluzii de hârtie (spectacol de coregrafie), regia: Elena Zamfirescu, Studioul Casandra, 1999
  • Irozii, regia: Cătălin Naum, Teatrul Studențesc Podul, 1995
  • Om de omenie, regia: Cătălin Naum, Teatrul Studențesc Podul, 1994
  • Benvolio – Romeo şi Julieta de William Shakespeare, regia: Cătălin Naum, Teatrul Studențesc Podul, 1993
  • Nu am, moarte, cu tine nimic, spectacol pe versuri de Grigore Vieru şi Leonida Lari, regia: Cătălin Naum, Teatrul Studențesc Podul, 1993

Filme:

  • Să nu ucizi, regia: Cătălin Rotaru și Gabi Virginia Sarga, 2018
  • Tortured for Christ, regia: John Grooters, 2018
  • Fitingău – Şi totul era nimic, regia: Cristina Nichituş, 2005
  • Vasile – Italiencele, regia: Napoleon Helmis, 2004
  • Tomiţă – Zbor deasupra unui cuib de curci, regia: Ovidiu Georgescu, 2003
  • Ovidiu adolescent – Filantropica, regia: Nae Caranfil, 2000
  • Dor Mărunt, regia: Denise Iris, 2000
  • Terminus Paradis, regia: Lucian Pintilie, 1997
Fotografii