Alexandru Jitea

Date biografice:

S-a născut pe 15 septembrie 1970, la Constanța.

Studii:

1995 – Absolvent al Academiei de Teatru și Film, București, Secția: Actorie, la clasa profesor Mircea Albulescu

2001 – Absolvent de master în pedagogia de actorie

2010 – Absolvent de doctorat în teatru, cu lucrarea cu titlul Clasicitatea tradiției și procedeele inovației în sfera teatrului experimental contemporan

Spectacole la Teatrul Nottara:

    • Tibi Albu – Magnificul de Mihai Ispirescu, regia: Lucian Sabados, 2020
    • John – Praf de stele de Norm Foster, regia: Lucian Sabados, 2018
    • Crăcănel – D-ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia: Claudiu Goga, 2017
    • Alcool, după versurile lui Ion Mureșan, regia: Mihai Măniuțiu, 2016
    • Bruno – Trei nopți cu Madox de Matei Vișnic, regia: Mihai Lungeanu, 2015
    • Leo – Panică de Mika Myllyaho, regia: Theodor-Cristian Popescu, 2014
    • Michel Houllié – Zeul măcelului de Jasmina Reza, regia: Claudiu Goga, 2012
    • Enrique – Metoda de Jordi Galceran, regia: Theodor-Cristian Popescu, 2010
    • Picham – Opera de trei parale de Bertolt Brecht, regia: Diana Lupescu, 2009
    • Producătorul – Blues de Arthur Miller, regia: Petre Bokor, 2009
    • Hannay – 39 de trepte de Nobby Dimon și Simon Corble, regia: Petre Bokor, 2008
    • James Joyce – Travestiuri de Tom Stoppard, regia: Dan Vasile, 2006
    • Tito Merelli – Scandal la Operă! de Ken Ludwig, regia: Petre Bokor, 2006
    • Billy – Billy șchiopul de Martin McDonaugh, regia: Vlad Massaci, 2005
    • Marchizul Forlipopoli – Hangița de Carlo Goldoni, regia: Tino Geirun, 2004
    • Maestrul de ceremonii – Leonce și Lena de Georg Büchner, regia: Felix Alexa, 2004
    • Piere Bezuhov – Război și pace de Lev Tolstoi, regia: Petre Bokor, 2003
    • Învățătorul – Castelul de Franz Kafka, regia: Tino Geirun, 2003
    • Soldatul – Hora iubirii de Arthur Schnitzler, regia: Felix Alexa, 2002
    • Histerium – Miresele căpitanului de Larry Gelbart, regia: Petre Bokor, 2002
    • George Dinu – Titanic vals de Tudor Mușatescu, regia: Dinu Cernescu, 2002
  • Dansolitude, spectacol de teatru-dans de Florin Fieroiu, 2001
  • Da-da-dans, spectacol de teatru-dans de Florin Fieroiu și Theodor-Cristian Popescu, 1999
  • Joe – Îngeri în America, regia: Theodor-Cristian Popescu, 1999
  • Edmund – Lungul drum al zilei către noapte de Eugene O’Neill, regia: Alexandru Dabija, 1998
  • Saxofonistul – Misterele Londrei, după G.B. Shaw, regia: Dominic Dembinski, 1997
  • Hamlet – Emanciparea prințului Hamlet de Alina Mungiu, regia: Mihai Lungeanu, 1997
  • Ducele – Doi tineri din Verona de W. Shakespeare, regia: Cătălin Naum, 1997
  • Lucky – Așteptându-l pe Godot de S. Beckett, regia: Dominic Dembinski, 1996
  • Ofițer de poliție – Prințul negru de Iris Murdoch, regia: Cornel Todea, 1996
  • Ofiter SS – Doua femei celebre de R. McDonalds, regia: Petre Bokor, 1995

Spectacole regizate:

  • Repetiția vieții mele de Claudiu Sfirschi-Lăudat, 2019
  • Thailanda de Dimitris Kechaidis și Eleni Chaviara, 2018
  • Hamlet în sos picant de Aldo Nicolaj, 2017
  • Mașinaria Cehov de Matei Visniec
  • D-ale carnavalului de I.L.Caragiale
  • Tăiat de Kyle Albert
  • Silvia de A.R.Gurney
  • Tu cine ești? de Gyorgy Mehes
  • Boul și vițeii de Ion Băieșu

Spectacole la alte teatre:

  • Mitch – Un tramvai numit dorință de Tennessee Williams, regia: Claudiu Goga, Teatrul Metropolis, 2018
  • Mândru să fiu aici/Proud to Be Here, spectacol de teatru-dans, regia: Katharina Vogel, spectacol realizat de Fundatia PROIECT DCM, cu sprijinul Fundației elvețiene pentru cultură PRO HELVETIA, ARCUB, Teatrul Ion Creangă, Green Hours 22 și UNITER, 2000
  • Autorul – Ultimul Godot de Matei Vișniec, regia: Mihai Lungeanu, Teatrul Eugen Ionescu, Slatina, 2000
  • Jupân Dumitrache – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, Teatrul Studențesc Podul, 1997
  • Rareș – Apus de soare de Barbu Ștefănescu-Delavrancea, 1995
  • Tatăl – Zoo Story de Edward Albee, Teatrul Studențesc Podul, 1995
  • Lorenzo – Romeo și Julieta de William Shakespeare, Teatrul Studențesc Podul, 1994

Filme:

  • Laurențiu – Camera ascunsă, regia: Bogdan Dumitrescu, 2003
  • Ghersthain – Eyewitness, regia: Costa Gavras, 2000
  • Detectivul Nelu – Omul zilei, regia: Dan Pița, 1997
  • Ofițerul – Salata, regia: Lucian Pintilie, 1994

Film de televiziune:

  • Om sărac, om bogat, serial PRO TV, regia: Virgil Nicolaescu, Peter Kerek, Anca Colțeanu, 2007
  • Băieți buni, serial, regia: Bogdan Bărbulescu, Laurențiu Rusescu, Theodor Halacu-Nicon, 2005
  • Moartea lui Alexandru Sutto, regia: Dominic Dembinski, 2005
  • D’ale carnavalului, regia: Dominic Dembinski, 2001
  • Șarpele, regia: Viorel Sergovici, 1997
  • Cumpăr dog arlechin, regia: Dinu Cernescu, 1997
  • Capul de zimbru, regia: Nicolae Mărgineanu, 1996
  • Aranca, regia: Dominic Dembinski, 1996
  • Conferință la nivel înalt, regia: Radu Gabrea, 1996
  • Lumina, regia: Gheorghe Preda, 1995
  • Ochii care nu se văd, regia: Dan Necșulea, 1994

Alte activități:

1995-2015 – Profesor asociat la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică I.L. Caragiale, București, Secția: Actorie

Premii și nominalizări:

  • Nominalizare la Premiul pentru Cel mai Bun Actor – Gala UNITER, pentru rolul Mitch din spectacolul Un tramvai numit dorință de Tennessee Williams, regia: Claudiu Goga, Teatrul Metropolis, 2019
  • Premiul pentru Cel mai bun actor, pentru rolul Arturo Ui – Festivalul Internațional de Teatru Studențesc de la Sibiu, 1995

Fotografii