Adrian Nicolae

Date biografice:

S-a născut pe 14 septembrie 1987, la București

Studii:

2008 – absolvent al U.N.A.T.C. I.L. Caragiale, București, la clasa prof. Adriana Popovici, Liviu Lucaci

Master – Secția Actorie – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale, București, prof. Liviu

Lucaci, George Ivașcu

Master – Secția Teatrologie și Management Cultural – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale,

București, prof. Carmen Stanciu

Spectacole la Teatrul Nottara

ChirilIvona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia Andrei și Andreea Grosu, 2023

Satana – Portugalia de Zoltan Egressy, regia Victor Ioan Frunză, 2014

Spectacole la alte teatre

Vaska Pepel – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia Vlad Cristache, Teatrul Bulandra, București 2022

Mircea – Sara / Mara de Bogdan Theodor Olteanu și Adrian Nicolae, regia Bogdan Theodor Olteanu, Teatrul Apollo 111, București, 2021

Arnolphe – Școala nevestelor după Molière, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural Lumina, București, 2020

Languedoc – Colivia cu nebune de Jean Poiret, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2018

Cheswick – Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2018

Iașa – Livada de vișini de A.P. Cehov, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București 2018

Directorul – Fata Morgana de Dumitru Solomon, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Dramaturgilor Români, București, 2018

Groparul – Hamlet de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2017

Nercea – Titanic Vals de Tudor Mușatescu, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2017

Sfântul Petre – Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte după Petre Ispirescu, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Ion Creangă, București 2017

Farfuridi – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2016

Contele Von Strack – Amadeus de Peter Shaffer, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2016

Nae Ipingescu – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, București, 2015

Sir Toby – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2015

Mercutio – Romeo și Julieta de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2015

Șeful Gării – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, București, 2014

Demetrius – Visul unei nopți de vară de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2014

Gore – Mobilă și durere de Teodor Mazilu, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, București 2014

Damis – Tartuffe de Molière, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București 2013

Gândacul de bălegar, Parazitul, Melcușorul, Larva, Otakar – Scene din viața

insectelor după Karel & Josef Čapek, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural

pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, București, 2013

Dom Juan – Dom Juan de Molière, regia Victor Ioan Frunză, ARCUB, București, 2012

Lajos Tót – Familia Tót după Orkeny Istvan, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, București 2012

Louis – Îngeri în America de Tony Kushner, regia Victor Ioan Frunză, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2011

Diavolul – Peer Gynt după Henrik Ibsen, regia Vlad Cristache, Teatrul Maria Filotti,  Brăila, 2010

Actorul Boris Svobodin – Zvăpăiata după A.P. Cehov, regia Elena Morar, Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2010

Mackie-Șiș – Poveste din Soho după Bertolt Brecht, regia George Ivașcu, Teatrul Național de Operetă Ion Dacian, București, 2010

*** – Party, spectacol nonverbal, regia Andrei Grosu, Nézőpont Színház, Budapesta, 2009

Remus – Romulus – Correct politically show, regia Andrei Ferraru, Padiglione di Arta Contemporanea, Milano, 2009

Ahile – Trilogia Atrizilor, regia Liviu Lucaci, U.N.A.T.C., București, 2009

Mirele – Epopeea lui Ghilgameș, regia Dragoș Galgoțiu, Teatrul Odeon, București, 2009

Raskolnikov – Crimă și pedeapsă după F. M. Dostoievski, regia Andrei Grosu, Studioul de Teatru UNESCO, București, 2008

Eddie – Fool for love de Sam Shepard, regia Alexandru Mâzgăreanu,

U.N.A.T.C., București 2008

Platonov – Platonov de A.P. Cehov, U.N.A.T.C., București, 2008

Coco – Cenușa de piatră de Daniel Danis, regia Andrei Grosu, Teatrul

Studențesc Podul, București, 2008

Adi – New York [fuckin’ city] de Peca Ștefan, regia Peca Ștefan, Teatrul

Luni de la Green Hours, București, 2004

 

Piese de teatru:

Taximetriști – Teatrul Apollo 111, București, 2018

Sara / Mara – Teatrul Apollo 111, București, 2021

Traduceri:

Romeo si Julieta de William Shakespeare – Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2015

Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman – Teatrul Tineretului Metropolis, București, 2018

Equus de Peter Shaffer – Teatrul Stela Popescu, București, 2021

Școala nevestelor, rescriere în versuri de Adrian Nicolae după J. B. P. de

Molière, regia Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural Lumina, București, 2020

Vânătoarea de Thomas Vinterberg și Tobias Lindholm, adaptată pentru scenă de David Farr, Teatrul Bulandra, București, 2023

Falsa servitoare de Pierre Marivaux, Teatrul Maria Filotti, Brăila, 2023

Noises Off de Michael Frayn, Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu, 2023

Roluri în film:

Chitarist – Cum mi-am petrecut sfârșitul lumii, regia Cătălin Mitulescu

Nicholas – Cruciada copiilor, docu-drama producție ZDF, regia Martin Papirovski

Dragoș – Iubire ca în filme, serial producție Mediapro, regia Iura Luncașu

Polițistul – Schimb valutar, regia Nicolae Mărgineanu

Marcel – Ice Age, docu-drama producție ZDF, regia Martin Papirovski

Adi – Pizza love, scurtmetraj, regia Ivana Mladenovic

Rocker – Outrageously Disco, mediu-metraj, regia Nae Tănase

Toma – Efect 30, serial producție Multimedia Est, regia Jakob Goldwasser

Vic – Vic si Ema, scurtmetraj, regia Sarra Tsorakidis

Mihai Maga – Portretul luptătorului la tinerețe, regia Constantin Popescu

Counter Guy – The necessary death of Charlie Countryman, regia Fredrik Bond

Office Clerk – Zero Theorem, regia Terry Gilliam

Pavel – Mia își ratează răzbunarea, regia Bogdan Theodor Olteanu

Spaima – Teambuilding, regia Cosmin Nedelcu, Alex Coteț, Matei Dima

Televiziune:

Neam trezit – matinal Prima TV (2014) – prezentator

Neam legat – sketch-show serial Prima TV (2014) – scenarist și actor

Comedy club – serial stand-up Comedy Central (2016) – prezentator

Premii:

Premiul pentru cel mai bun actor într-un rol principal – Platonov – Platonov

de A. P. Cehov – Festivalul internațional de teatru studențesc „Hyperion”, 2008

Premiul pentru cel mai bun actor într-un rol principal – Eddie – Fool for love

de Sam Shepard – Festivalul de teatru Piatra-Neamț „Pledez pentru tine(ri)”, 2008

Premiul pentru cel mai bun actor într-un rol principal – Mackie Șiș – Poveste

din Soho după Bertolt Brecht, Gala absolvenților, U.N.A.T.C., 2010

Premiul pentru cel mai bun actor într-un rol secundar – Actorul – Zvăpăiata

după A.P. Cehov, Gala absolvenților, U.N.A.T.C., 2010

Premiul pentru cel mai bun actor într-un rol secundar – Actorul – Zvăpăiata

după A.P. Cehov – Festivalul „Comedia ține la tine(ri)” al Teatrului de Comedie,

București, 2010

Nominalizare la Premiul UNITER pentru cel mai bun actor într-un rol principal – Gala premiilor UNITER 2015 – Gore – Mobilă și durere de Teodor Mazilu, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu

Premiul pentru cel mai bun actor într-un rol principal – Directorul – Fata Morgana de Dumitru Solomon, Festivalul Dramaturgiei Românești Contemporane, București, 2018

 

Fotografii tip portret realizate de către Andrei Gîndac

Fotografii